Študenti v študijnom programe Hutníctvo so zameraním na oblasť Tepelnej techniky a plynárenstva sa podieľajú na riešení projektov s priemyselnou praxou či už formou rešerše inovatívnych metód pre prax, ale aj čiastkovými úlohami v rámci svojich bakalárskych a diplomových prác. V mnohých prípadoch sa stáva, že študenti v rámci študijných predmetov riešia možnosti zavedenia inovatívnych metód a energeticky úsporných technológii najmä v oblastí tepelných agregátov (pecí, kotlov) do priemyselnej praxe.
Výber doterajších aplikácií:
Sú však aj také návrhy, ktoré sa orientujú už na využitie v budúcnosti, avšak priemyselná prax sa musí s nimi oboznámiť v dostatočnom predstihu. Takéto práce je možno považovať za smerodajné a na ich základe je potrebné realizovať ďalší výskum resp. vyplývajú z nich konkrétne úpravy na technologických zariadeniach.
Ďalej sú tu práce, ktoré sa sústreďujú na zvýšenie energetickej účinnosti tepelných zariadení a tým na zníženie produkovaných emisií. V súčasnej dobe sú orientované na zníženie produkcie skleníkových plynov – najmä CO2.
Oddelenie stále prichádza s novými nápadmi a možnosťami, ako efektívne vyrábať, produkovať energie, znižovať závislosť na fosílnych palivách, a iné a preto otvára témy z „Energetického tucta“:
Žiadna z realizovaných úloh a prác orientovaných na priemyselné využitie, by nemohla byť realizovateľná bez spolupráce s našimi partnermi ako U.S.Steel Košice, s.r.o.; Železiarne Podbrezová, a.s.; EUSTREAM, a.s.; SPP-distribúcia, a.s.; Slovalco, a.s.; SlovAl, s.r.o.; TEKO, a.s.; TEHO, s.r.o.; a mnoho ďalších a menších výrobcov kovových a nekovových materiálov, ako aj prevádzok na výrobu tepla a elektriny.
Pridať sa k nám môžeš: